Skip Navigation Links
Start
Civat
Siyaset
Dokument
Sport
Magazin
Arşîv
Kontakt
Skip Navigation Links
 
KURDİSTAN BASINA VE KAMUYOUNA: PKK’NİN KDP-İ BİRLİĞİNE SALDIRISINA KINAMA
2015-05-25 08:25
24/5-2015 Kurdistan

İran rejimine karşı savunma gücü oluşturmak isteyen ve bu doğrultuda Doğu Kurdistan’ın Kaleşin bölgesinde konuşlanan ve karargah kurmak isteyen KDP-İ birlikleri ile KDP-İ nin bölgeyi boşaltmasını isteyen PKK arasında yaşanan gerginlik 2 peşmergenin şehadeti ile tehlikeli bir sürece girmiştir.

PKK’liler tarafından, Doğu Kurdistan partisi KDP-İ birliğinin ablukaya alınması sonucunda KDP-İ temsilcilerinin defalarca ablukanın kaldırılması gerektiği, PKK ile çatışmaya girip kardeş kavgasına neden olmayacakları açıklamaları yapıldı.

PKK, KDP-İ tarafından yapılan bu sağduyulu açıklamalara rağmen geri adım atmayıp gerçekleştirdiği saldırı sonucu 2 KDP-İ peşmergesini şehit etti.

PKK’nin 2 KDP-İ peşmergesini şehit etmesinin hiçbir haklı gerekçesi olamaz.

Vatanı işgal edilmiş Kürt halkının kendi topraklarına geçişini engellemeye çalışan PKK, işgalci devletlerin sınır güvenliğini koruma gibi ulusal mücadeleyle uyuşmayan bir görevi üstlenmiştir.

Kürt milletinin işgal altında olan Kurdistan coğrafyasında savunma gücü oluşturma çabalarını engellemekten geri durmayan PKK’nin mevcut düşmanca tavırları, PKK işgalci güçlerin ileri karakolu mu sorusunu akıllara getrimektedir .

PKK’nin Doğu Kurdistan’daki Kürt parti ve oluşumlarına karşı takındığı bu hasmane tavırlar Kürt ulusal mücadelesine hizmet etmemektedir.

Faşist, zalim İran molla rejimine karşı savaşmak için savunma gücü oluşturan KDP-İ peşmergelerine İran rejiminden önce PKK’nin müdahale etmesi, ablukaya alması ve nihayetinde saldırması kabul edilemez.

PKK, Kurdistan coğrafyasında işgalci güçlerin lehine gelişecek kardeş kanı dökme alışkanlığından derhal vazgeçmelidir.

KDP-İ’ ye başsağlığı dileklerimizi sunuyoruz.
Şehit edilen peşmergeleri rahmetle anıyor yaralı peşmergelerede acil şifalar diliyoruz.

KUZEY KURDİSTAN DEMOKRAT PARTİSİ BİRLİK İNSİYATİFİ KOMİSYON